Top 12 destinací, kam ještě letos v Evropě zamířit za skvělým vínem

Vinařství je tradicí starší než egyptské pyramidy, starší než všechny velké civilizace světa. Za domovinu vína se považuje Gruzie či Řecko, ale o historii tohoto nápoje nám v tomto příspěvku příliš nejde. Historii tedy nechme na někom fundovanějším a pojďme se podívat na nejzajímavější evropské vinařské regiony pohledem cestovatele. Neposuzujeme tedy jen kvalitu vín, ale také zajímavost lokality. Proto nechť se na nás znalci nezlobí, že některé světově proslulé lokality chybí. Nejlepším období pro návštěvu je bezpochyby období sklizně, a tedy máte ještě dost času někam se letos na sklenku, která v sobě ukrývá věčné léto, vydat.

Pro milovníky červeného

La Rioja/Rioja Alavesa  (Španělsko): Nejen úžasná vína tempranillo, která zrají tím nejlepším možným způsobem, dělají z oblasti La Rioja a Rioja Alavesa (jde o dvě oblasti vedle sebe dělící regionální hranice) jednu z nejlepších světových destinací pro milovníky červeného vína. K tomu nutno přičíst členitou krajinu, která je poseta historickými městečky a vesnicemi a máte ideální ingredience pro destinaci, která zklame opravdu málokoho. Ne nadarmo se této oblasti někdy přezdívá Toskánsko Španělska. Těch důvodů k tomu je celá řada, stejně jako pro jeho návštěvu.

okolí Bordeaux (Francie): Pravdou je, že by náš výběr nemohl u znalců vína obstát, kdybychom vynechali nejslavnější vinařskou oblast světa. Je pravdou, že existují i v samotné Francii atraktivnější  lokality z pohledu cestovatele abstinenta, než je tato, ale jen stěží někde najdete tak dobré červené. Město Bordeaux patří mezi nejzajímavější francouzská města bez pochyby a pro prodloužené víkendy je jako stvořené a okolní vinařský region, lze odtud snadno navštěvovat. Případně zde naleznete hezké vesnice, proslavené pěstováním a výrobou vína jako například Saint-Émilion. Bordeaux není vyhledávanou lokalitou gurmánů zdaleka jen kvůli vínu, ale i díky velkému množství prvotřídních restaurací.

Piemont (Itálie):  Itálie je vyhlášená prvotřídními červenými víny. Najdete je od Sicílie po Veneto, ale pravdou je, že ta nejlepší naleznete v Čechům nepříliš známe severní oblasti s názvem Piemont. Jde o kraj zaslíbený lidem, kteří si rádi pochutnávají na kvalitních surovinách a zaslíbený je také pěstování a výrobě vína Barolo, Barbera, či sladkého šumivého Asti. Navíc je zde i velmi pěkná krajina, která na severu kraje přechází v Alpy.

Kachetie (Gruzie):  Vinařská tradice vznikla nejpravděpodobněji právě zde. To je první důvod, proč by měli milovníci vína zbystřit, když uslyší výraz Kachetie. Vína jsou zpracovávána tradiční metodou qvevri, ale i moderními metodami, a ve světě si gruzínská získávají stále silnější pozici. Zcela zásadní je ovšem, že Kachetie není zdaleka jen o víně, ale také o zajímavých městech, prastarých klášterech a jsme v Gruzii, takže samozřejmě o úchvatných horách.

Pelješac (Chorvatsko): Plavac malý je odrůdou, která dominuje na vinicích tohoto poloostrova. A řada z nás se k tomuto vínu dostala i v jiných částech Chorvatska. Lepší červené v zemi nenajdete a tak se samozřejmě prodává po celém Chorvatsku. Co ovšem dodává Pelješacu na atraktivitě i pro ty, kteří nechtějí celou dovolenou strávit se sklenkou v ruce je jeho lokalita. Jsou zde pěkné pláže, hory a nedaleko ostrovy Mljet a Korčula a nezapomeňme, že je blízko i nejpůsobivější chorvatské město Dubrovník.

Apulie (Itálie): V Apulii najdete krásné pláže, prastará města, hory i nekonečné sady. Ne náhodou se této oblasti říká živitelka Itálie. Vyjma olivových olejů, sýrů, těstovin a zeleniny je vyhlášená ale ještě něčím jiným, a to výbornými červenými víny např. Primitivo de Maduria, Selice Salentino či Negroamaro. Pokud uvažujete o propojení dovolené u moře s uchutnávkami prvotřídních červených vín a lokálních produktů, budete v Evropě jen stěží hledat podobnou lokalitu.

Pro milovníky bílého

Burgundsko/Champagne (Francie): Ta nejlepší světová Chardonney jsou z Burgundska, kde se nachází i slavná oblast Chablis. Champagne, která s Burgundskem hraničí není nutné představovat vůbec nikomu. Jméno Champagne a její nejdůležitější produkt zná i každý abstinent. Samozřejmostí je zde i možnost nepřeberného množství prohlídek a ochutnávek vína. Stačí si jen zvolit. Obě oblasti uvádíme dohromady, jelikož je můžete navštívit najednou.

údolí Mosel (Německo): Údolí řeky Mosely patří rozhodně k jedněm z nejhezčích regionů Německa a mimo možná nejlepších světových rieslingů, zde najdete také celou řadu tras pro pěší a hlavně stezek pro nadšené cyklisty. Dá se zde tedy velmi dobře spojit víno a cykloturistika a to minimálně nás Čechy baví.

údolí Douro (Portugalsko): I kdyby zdejší vína nebyla tak dobrá, nebo by místní vinice nahradila pole s řepou nebo čímkoliv jiným, bude údolí řeky Douro jedním z nejkrásnějších údolí Evropy. Jenže zdejší vína jsou více než dobrá, a vinice celému údolí dodávají nenapodobitelnou atmosféru, a tak jak magnet přitahuje tato oblast východně od Porta všechny, kdo se o víno zajímají. Nenajdete zde jen vinice, které produkují ty nejlepší hrozny pro to nejkvalitnější portské, ale i například celou řadu odrůd, ze kterých se vyrábí velmi kvalitní bílé víno, které se přeci jen o trochu více hodí k túrám údolím v horkých zářiových dnech.

Jižní Morava (Česká republika): Svět začal tento náš vinařský region objevovat teprve nedávno, ale my jeho stále lepší bílá vína známe dobře. Je jedno, zda vyrazíte na Znojemsko, na Pálavu nebo na Hodonínsko všude najdete prvotřídní producenty. Musíte si dát pouze práci s výběrem. Navíc, pro každého, kdo zde byl, nemusím psát, že víno není tím jediným, co tento region nabízí.

Moldavsko:  Namísto regionu celá země? Jednoduše Moldavsko má největší hustota vinic na světě, 3, 8% plochy země a více než 8% orné půdy pokrývají vinice. Ač červená vína jsou zde slavnější, najdete zde i vynikající bílá, například odrůdy rulandské šedé nebo savignone blanc. Z cestovatelského hlediska je zajímavé zejména to, že jde o nejméně navštěvovanou zemi Evropy, ale také o jednu z nejlevnějších na celém Starém kontinentu. Mimoto budou brzy spuštěny přímé lety z Prahy do Kišiněva.

Tokaj (Maďarsko): Maďarsko je zemí vínu zaslíbenou, obzvláště tomu bílému a Tokaj není jediným místem, kam za ním jet. Můžete zamířit například k Balatonu nebo do okolí kouzelného Egeru. Pravdou však je, že nejlepší vína jsou z Tokaje. Ale nemusíte se vůbec bát, že tím jediným, co zde dostanete je ono sladké tokajské víno, které je známé i z našich obchodů. I pro ty, kteří mají raději sušší vína se zde najde to pravé.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.